Jesienne porządki w ogrodzie

Pierwsze przymrozki już za nami. To idealny moment, żeby ostatecznie przygotować ogród na nadejście zimy. O czym musimy pamiętać?

TRAWNIK

Po raz ostatni kosimy trawnik – pamiętamy, aby cięcie nie było zbyt mocne. Nie stosujemy już nawozów na trawnik. Regularnie wygrabiamy spadające liście – zbyt długie ich zaleganie niszczy trawnik. Jeśli pojawią się problemy z kretami lub nornicami systematycznie i konsekwentnie stosujemy wszystkie dostępne urządzenia i środki.

Pamiętamy, by zadbać o sprzęt – kosiarki i podkaszarki czyścimy, sprawdzamy olej. Warto już teraz oddać urządzenia do punktu serwisowego, wiosną oblężenie takich serwisów jest zawsze większe.

ROŚLINY

To odpowiedni czas, by związać trawy ozdobne. Zabieg ten zapobiega zamakaniu karpy ( może prowadzić to do gnicia) oraz wyłamywaniu się liści i kłosów, co wygląda mało estetycznie. Trawy możemy wiązać w „kucyki” lub wyplatać z nich warkocze. Najważniejsze, by karpa była osłonięta. Nie wiążemy traw zimozielonych (np. turzyca).
Wiążemy tez rośliny, które pod wpływem intensywnych deszczów lub opadów śniegu mogłyby się rozłamać.

Nie przycinamy żywopłotów i gałęzi krzewów i drzew – może to doprowadzić do obniżenia odporności roślin na niekorzystne warunki pogodowe (przemarznięcia) i infekcje chorobowe.

Po pierwszych przymrozkach możemy przyciąć byliny, które nie mają atrakcyjnego wyglądu zimą (możemy, ale nie musimy).
Usuwamy rośliny jednoroczne, które będą szpecić rabaty. Wyrywamy chwasty.

Sprzątamy donice z roślinami. Te, które zostaną opróżnione – myjemy i chowamy. Wiosną na pewno się przydadzą.

Napisz do nas